Co dělat, když...

... pes kašle

"Za osmnáct let mé veterinární praxe měl pouze jeden pes zapíchnutou kost v krku. V ostatních případech šlo o nachlazení, infekci, alergii, astma, kardiální kašel způsobený srdeční nedostatečností. Tuto nedostatečnost však téměř každý majitel odmítá... Kašel způsobený nachlazením léčím homeopatiky podle anamnézy. Pokud nachlazení předcházel prudký vítr nebo náhlé pokles teploty, ordinuji Aconitum. Z průvanu (například v autě) vzniká kašel reagující na Hepar sulfur (zánět spojivek a přecitlivělost na bolest) nebo Nux (zlostná nálada u dominantního, žravého psa). Zklidňujícími homeopatiky pro denní kašel je vždy i Bryonia nebo Rumex. Na noční kašel se mi nejlépe osvědčila Drosera 15 CH. Homeopatika podávám v počátku nemoci po dvou hodinách několik kuliček, případně je nasypu do vody k pití. S ustupujícím kašlem se frekvenci podání homeopatika snižuje..."

Autor: MVDr. Simona Müllerová

Celý článek zde: Zdroj

__________________________________________________

... je nachlazený

Při přecházení z teplých obýváků do zimy psy často trápí záněty horních i dolních cest dýchacích a další choroby. A nastydlý pes místo veselého štěkání spíš jen smutně leží, teče mu z nosu a pokašlává. Co psy nejvíce trápí?

Paréza ocasu

■ Příznaky: Jde o tzv. namrzlý konec ocásku. Pejsek v mrazu prostydne, nemůže si zvednout ocásek ani s ním vrtět.
■ Léčba: Podávání léků proti bolesti a zánětu.
■ Prevence: Není žádná.
■ Cena léčby: 400 – 800 Kč.

Zánět močových cest

■ Příznaky: Pejsek velmi často chodí konat potřebu. Čůrá po malých dávkách. Při tom kňučí bolestí. Nejčastěji pejskům v mrazu nastydne močový měchýř.
■ Léčba: Antibiotiky nejméně 1 týden.
■ Prevence: Neprostydnout. Nekoupat pejsky před tím, než jdou ven na procházky. V mrazu používat psí oblečky.
■ Cena léčby: 500 – 1000 Kč.

Zánět průdušnice

■ Příznaky: Pejsek má suchý kašel nebo také vykašlává hleny. Lidé si mnohdy myslí, že jejich mazlíček spolkl kost. Je to virové onemocnění. Pejskové si nemoc předávají mezi sebou. Jestliže pes prochladne, riziko nákazy je větší.
■ Léčba: Antibiotiky a roztokem, který rozpouští hlen.
■ Prevence: Zamezit styku s jinými psy a zabránit prochladnutí.
■ Cena léčby: 500 – 1000 Kč.

Zánět dolních cest dýchacích

■ Příznaky: Těžší forma nemoci než zánět průdušnice. Zánět přejde z horních cest dýchacích na dolní. Pejsek má horečku, kašle, je smutný.
■ Léčba: Antibiotiky nejméně 14 dní.
■ Prevence: Zabránit prochladnutí. Nevycházet s pejskem z bytu, kde je 20 stupňů Celsia, do mrazu, aniž by měl na sobě obleček.
■ Cena léčby: 600 – 1100 Kč.

Zánět mandlí

■ Příznaky: Jde o zduření mandlí a jejich zarudnutí. Pejsek je smutný, nechce jít, těžce polyká jídlo, protože ho to moc bolí.
■ Léčba: Klid doma v teple. U těžších případů léčba antibiotiky nejméně 1 týden.
■ Prevence: Nedávat pejskovi k pití nic studeného.
■ Cena léčby: 400 – 700 Kč.

Zánět zevního zvukovodu

■ Příznaky: Pejsek třese hlavou, tře si neustále ouško a je hodně unavený.
■ Léčba: Do ucha se dávají kapky. Většinou 2x denně po dobu 1až 2 týdnů.
■ Prevence: Pravidelně čistit pejskům uši a dbát na to, aby nebyli v průvanu.
■ Cena léčby: 200 – 500 Kč.

Zdroj

___________________________________________________________

...když se pes drbe

Svědivost může být u psa vyvolána řadou nejrůznějších faktorů. Za přirozenou svědivost považujeme tu, která vzniká při línání srsti, velkých vedrech, namočení srsti a při dlouhodobém zanedbávání péče o povrch těla, kdy se v srsti vytváří zplstnatělá a slepená místa. Celý článek zde