Návštěva štěněte

S přípravou štěňátka na budoucí pravidelnou péči o jeho kožíšek nesmíme otálet.

Je třeba postupně a nenásilnou formou uvést i malé štěňátko do této oblasti lidské péče o jeho hygienu. Majitelům štěňátek nabízíme bezplatnou poradnu, jak pečovat o štěně (jeho srst). Často se stává, že majitelé štěně přivedou na první stříhání, až v roce. Což je někdy dost pozdě. Štěňatům, se okolo půl roku začne měnit srst, to je na péči nejhorší období. Majitelé si nevědí rady a často přinesou štěňátko značně zacuchané.

Dlouhosrstá plemena si vyžadují o něco víc péče o srst, než plemena hladkosrstá. Patříte-li mezi ty, kteří se rozhodli pro koupi dlouhosrstého psa, začnete s údržbou srsti už od štěněte. Štěně je potřeba přivykat na koupání, fénování, kartáčování, česání a manipulaci na stole. Štěňátku se to zprvu nebude líbit, buďte opatrní, abyste psa zbytečně netahali.

Úprava srsti musí být vždy příjemná!!

První stříhání je dobré absolvovat již ve věku 3 měsíců. Je potřeba, aby si štěňátko postupně zvykalo na zvuky elektrického strojku, fénu. Doteky nůžek a kartáčů. Úprava takto připraveného pejska bude podstatně lehčí, pejsek bude snášet manipulaci, úpravu mnohem lépe a rychleji. Střih může být proveden, kvalitně, v klidu. Pokud pejsek není zvyklý na česání a manipulaci, bývá velice neukázněný neklidný a nervózní. Může se i ze strachu z neznámé manipulace zranit. Není jej možno pěkně ostříhat (i když se snažím).

Máte-li pejska, jehož srst se upravuje trimováním, je třeba také s ním přijít na první úpravu srsti již ve věku 3 měsíců, kdy začíná být srst již „zralá“ na trimování. Trimování je bezbolestné vytrhávání odumřelé, staré a odrostlé srsti. Srst, která se pravidelně trimuje je tvrdá, odolná vůči špatnému počasí, nekudrnatí, neměkne, nevybledne. Naopak srst, kterou majitelé nenechají pravidelně trimovat, nejenže zadržuje nečistoty, ale také psa svědí a může mu způsobit i kožní problémy (jako ovšem každá nevhodně, nebo vůbec neudržovaná srst). U plemen u kterých se srst upravuje trimováním, je velmi nevhodné srst stříhat nebo holit. Takto upravená srst mění svou strukturu a je velmi zdlouhavé uvést srst do původní kvality. Správně udržovaný, pravidelně trimovaný pes je velmi nenáročný na další údržbu a velmi málo líná a i nečistoty se v takové to srsti drží minimálně. Pejska před trimováním nekoupeme minimálně 2 až 3 týdny před úpravou, samozřejmě, nepůjdeme na trimování s blátem na packách. Pejska pouze osprchujte v čisté vodě a zbavte nečistot i na končetinách (bodláky atp..).